Web Sayfamıza Hoşgeldiniz.
Bugün : 19 Temmuz 2018 Perşembe
HIZLI ERİŞİM
Reklam

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

Bir İşletme Nasıl Kurulur? Nasıl Yol İzlenir?

Şahıs şirketleri genel olarak adi şirketler, kollektif şirketler ya da komandit şirketler olarak karşımıza çıkar. Türkiye’de komandit ve kollektif şirketler çok fazla yaygındır diyemeyiz. Şahıs şirketleri fert işletmesi halindedir. Fert işletmeleri diğer bir adıyla adi şirketler çok kolay ve hızlı kurulup kapanabilme özelliğine sahiptir. Ancak diğer şirket tipleri gibi bütün ticari faaliyetleri yerine getirebilirler.

Şahıs şirketlerinde kuruluş sürecinin pratik, maliyeti az ve hızlı oluşundan dolayı özellikle girişimcilerimiz şahıs şirketini tercih etmektedir. Şahıs şirketleri kurulduktan sonra yeni bir hükmi şahıs ya da tüzel kişilik ortaya çıkmaz, kendi öz varlığı ile kişinin sorumlu olduğu bir yapı ortaya çıkar. Şahıs şirketlerinin kuruluş süreci vergi dairesiyle başlar. Sermaye şirketlerinde önce ticaret siciline kayıt yaptırılır ve bu kayıt vergi dairelerine gönderilir. Ancak şahıs şirketlerinde ise durum farklıdır. Şahıs şirketi açacak olan kişinin şu belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

-Kimlik

-İkametgah

-İşyeri kira kontratı, kendi üzerine ise tapusu

-İmza Beyannamesi (Noterden çıkarılır)

-Muhasebe ile sözleşme

Bu belgeler ile kişi vergi dairesine gidip, aynı gün içinde vergi levhasını alabilir. Ya da bir kaç gün sürebilir. Şahıs şirketlerini tek bir kişi kurabileceği gibi 2 kişi de ortak olarak kurabilir. Bunun için her iki ortağın da yukarıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bunlara ek olarak bir de ortaklar arasında kararlaştırılan hisse payı sözleşmesi hazırlanmalıdır.

Şahıs İşletmeleri Kuruluş Masrafları Nelerdir?

Şahıs firmasının masrafı, kuruluşu ve kapanışı sermaye şirketlerine göre çok daha ucuz, kolay ve hızlıdır. Bir limited şirket kurmak için minimum 1500 TL gözden çıkarmak gerekirken, şahıs firmasını muhasebecinize 300-500 TL ücret ödeyerek açtırmanız mümkündür. Bu  giderlerin içerisinde oda kayıt masrafı, yazar kasa masrafı ve işyeri açma ruhsat masrafları yoktur. Ayrıca bu kuruluş harcamalarını 3000 TL ye kadar Kosgeb Girişimcilik desteği altında geri alabilirler. Kosgeb Girişimcilik desteği kuruluş harcamalarında Noter Masraflarını, Oda kayıt masraflarını, (Esnaf sanatkarlar odası, Ticaret odası, Sanayi Odası) Muhasebe Ücretlerini, İşyeri açma ve Çalışma Ruhsatı masraflarını ve perakende ticaret yapılacaksa Yazar kasa masraflarını destek unsuru içerisinde geri alabilir.

Bu Masraflar ;

Noter Masrafı ( Nüfus cüzdanı sureti, imza beyannamesi, defter tastik vb) 80-100 TL

Oda Kayıt Masrafı (Esnaf Sanatkarlar odası baz alınmıştır.) 200-300 TL

Muhasebe Ücreti  150 TL

Yazar Kasa Gideri 300 TL

İşyeri açma ve çalıştırma Ruhsatı işyerinizin metrekaresine göre değişmektedir.

 

Sonuç olarak Girişimcilerimizin ( Kosgeb Girişimcilik desteği almak isteyen) %95 i şahıs işletmesi kurmaktadır. Hem kuruluş ücretlerinin düşük olması, hem de kapatma işlemlerinin basit olması bunda en büyük etkendir.

Cesur Girişimcilik ruhu ile hem firma kurma hem de kurdukları firmanın Kosgeb desteği alması kaçınılmazdır. En önemlisi ise Girişimcilerimizin; faaliyet göstereceği sektörü iyi analiz etmiş olması ve Pazar hakkında her türlü ayrıntıyı bilmesidir. Bundan sonra yapılacak faaliyetler çokta zor değildir.

Bütün Girişimcilerimize Hayal ettikleri yolda her şeyin gerçekleşmesini umut ediyoruz.

Biz bu konuda Girişimcilerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Kosgebin 30 000 TL Girişimcilik Hibesi ve Diğer Destek Programları hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için  0 212 912 00 66  nolu telefonu arayabilir yada form doldurarak INC Türkiye Kobi Asistans uzmanlarının sizi aramasını sağlayabilirsiniz.İlginize teşekkür eder, bol kazançlı günler dileriz...

Adınız : *
Soyadınız : *
Firma Adı :
İş Telefonu :
GSM : *
E-Mail :
Şehir :
İlçe :
Açıklamalar :
Güvenlik Kodu :
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.
Tüm Şehirlerden Kosgeb Girişimci Hibeleri Destekleri ve Kredileri İçin İş Planı Başvurusu Yapabilirsiniz.
Her Hakkı Saklıdır. © Girişimci Yolu | INC Girişim Danışmanlık
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz